fbpx

Yoğurtlu Ufak Köfte Tarifi

15 Mayıs 2020 66060 63.80K 1 Yorum

Description

YOĞURTLU UFAK KÖFTE TARİFİ

Yoğurtlu ufak köfte, Gaziantep yöresine ait geleneksel bir tencere yemeğidir.

Yoğurtlu ufak köfte, Gaziantep yöresine ait geleneksel bir tencere yemeğidir. Hafif ve besleyici olduğu kadar daha çok kış mevsiminde tüketilir.

Kışın hazırlanan videolu yemek tarifleri burada?

Bilindiği gibi yoğurtlu ufak köfte yemeğinin salçalı olarak hazırlanan ekşili ufak köfte yemeği de vardır. Her iki yemek de hazırlanış bakımından neredeyse birbiriyle aynıdır. Aralarındaki fark yemeğin suyunda yatıyor. Yoğurtlu ufak köfte yemeğinin suyuna yoğurt, ekşili ufak köfte yemeğinin suyuna salça ilave edilir.

Ekşili ufak köfte tarifi burada?

Ekşili Ufak Köfte nasıl hazırlanır?

Yoğurtlu ufak köfte hazırlanırken, simit, leğence, süzek ve et değirmeni kullanılır.  Gaziantep yöresinde, ince köftelik bulgura simit denir. Hamur veya köfte yoğurmaya yarayan geniş kenarlı tepsi veya leğene benzer kaba leğence adı verilir. Metal süzgece süzek adı verilir. Etin elde çekilip kıyma haline getirildiği alete verilen et değirmeni denir. Kollu değirmen ya da et deermeni ismiyle de bilinir.  Yoğurtlu ufak köfte lezzetli bir yemek olduğu kadar, hazırlanışı bir o kadar da eziyetlidir. Hazırlanırken birden fazla işlemden geçtiğinden dolayı birden fazla kişiden yardım alarak hazırlanmalıdır. Yine yardım alarak hazırlanan ve Ramazan Bayramı’nda tüketilen yoğurtlu geleneksel bir yemekte yuvarlama yemeğidir. Yuvarlama, ince bulgur yerine pirinçle hazırlanır.

Yuvarlama tarifi ve daha detaylı bilgi için tıklayın?

Yuvarlama, Gaziantep mutfağını en çok temsil eden yemeklerden biridir. Gaziantep mutfağında efsane olduğu kadar yeri doldurulamayan bir yemektir.

Bu tarifimizde sizlere Gaziantep usulü yoğurtlu ufak köfte tarifini sunduk. Besleyici ve hafif olan bu yemek parça kuzu etiyle hazırlayıp tüketilir.  

KULLANILAN MALZEMELER

Köftesi için;

3 Su Bardağı İnce Bulgur

200 Gram Yağsız Çiğ Köftelik Kıyma

1 Yemek Kaşığı Biber Salçası

1 Su Bardağı İrmik

Tuz

1 Tatlı Kaşığı Karabiber

1 Tatlı Kaşığı Toz Kırmızı Biber

Yarım Baş Kuru Soğan

1 Adet Yumurta

1 Fincan Zeytinyağı

Yemeği için;

500 Gram Kemikli Kuzu Eti

1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut

500 Gram Süzme Yoğurt

1 Adet Yumurta

1 Yemek Kaşığı Un

Yağı için;

1 Fincan Zeytinyağı

1 Yemek Kaşığı Toz Kuru Nane

1 Çay Kaşığı Toz Karabiber

YOĞURTLU UFAK KÖFTE NASIL HAZIRLANIR?

 • Düdüklü tencereye, kemikli et konur eti geçecek şekilde su ilave edilir.
 • Kefi gelinceye kadar yüksek ateşte kaynatılıp etin kefi alınır. Kefi alınan ete, kuru soğan ve tuz ilave edilir, düdüklü tencerenin kapağı kapatılıp 25 dakika orta ateşte pişirilir.
 • Bir kaba (Leğençe), ince bulgur (Simit), irmik, salça, baharatlar, 2 su bardağı su, soğan, et, ilave edilerek karıştırılır.
 • Karışım et değirmeni ile çekilir.
 • Çekilen karışıma yumurta ilave edilerek elle yoğrulur.
 • Yoğrulan karışım tekrar et değirmeni ile çekilip, tekrar yoğrulur.
 • Yoğrulan karışım, küçük parçalar halinde alınır. Önce elde ince köfteler haline getirilir. Nohut tanesi kadar koparılır. Dikkat! Bu işlem esnasında eller mutlaka su ile ıslatılmalıdır!
 • Nohut tanesi kadar koparılan köfteler, yuvarlak şekilde yuvarlanıp metal bir süzgeç (Süzek) içine konur. Dikkat! Yuvarlama işlemi esnasında eller mutlaka zeytinyağı ile yağlanmalıdır!
 • Pişen kemikli et ocaktan alınır. Suyu süzülüp, başka bir tencereye boşaltılır. İsteğe bağlı olarak et kemikten ayıklanabilir.
 • Başka bir tencereye 1 litre su ve 1 tatlı kaşığı tuz konulup, su yüksek ateşte kaynatılır.
 • Hazırlanan köfteler süzekle birlikte, kaynayan suyun üzerine konup yaklaşık 15 dakika buharda pişirilir. Dikkat! Köftelerin rengi koyu kahverengi olduğunda pişmiş demektir!
 • Buharda haşlanan köfteler başka bir kaba alınır. Hamur olmaması için 10 dakika soğumaya bırakılır.
 • Yoğurdu bir tencereye koyun içine un yumurta ilave edip yüksek ateşte kaynayana kadar karıştırın. Kaynayan yoğurdu oda sıcaklığında soğutun.
 • Önceden hazırladığımız kemikli et suyunun içine; köfteleri, nohudu ve bir miktar tuz ilave edin ve yemeği bir süre kaynatın.

 • Kaynayan yemeğin altını kapatıp oda sıcaklığında soğutun.
 • Yoğurt ve yemek soğuyunca, yemeğin suyundan bir kepçe alın yoğurtla karıştırın ve yoğurdu yemeğe ilave edin. Yemeği tekrar kaynatın.

 • Bir tavaya zeytinyağı koyup yüksek ateşte ısıtın. Isınan yağa toz nane ve toz karabiberi ilave edin. Yaklaşık 5 -7 saniye kızdırılıp ocaktan alın. 

 • Kaynayan yemeğin altı kapatın. Hazırlanan yağı üzerine ilave edin. Yemek servise hazırdır.

Dikkat! Yemek hemen kaynayınca altı kapatılmalıdır aksi takdirde köfteler dağılır!

Afiyet Olsun ?
Yoğurtlu ufak köfte Afiyet olsun

One comment on “Yoğurtlu Ufak Köfte Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir