fbpx

Hakkımızda

PİRPİRİM

Pirpirim, Semizotu olarak bilinen bitkinin Gaziantep yöresindeki ismidir.

Pirpirim hakkında Gaziantep yöresinin yemek tariflerini internet den meraklılarına tüm ayrıntısı ile tanıtmak amacı ile Pirpirim kurulmuştur.  Pirpirim, semizotu olarak bilinen bitkinin Gaziantep yöresindeki ismidir. Semizotunun aksine doğada kendiliğinden yetişir.

Gaziantep zengin yemek kültürüne ve eşsiz lezzetlere sahiptir. Gastronomi alanında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağına” seçilmiştir. Gaziantep ilk geniş çaplı tarımın yapıldığı, birçok ticaret yolunun geçtiği ve birçok medeniyetin denize ilerlediği bir coğrafyanın üzerindedir. Bu konum, yemeklerinin çeşitliliği ile Türk Mutfak Geleneğini renklendiren özgün bir kültürel yapı ortaya koymaktadır.

Pirpirim Hakkında Gaziantep Mutfağının Karakteristik Özelliği Ve Yapısı

Tarih boyunca havasını, suyunu ve toprağını sevip, burayı yurt edinen insanlar farklı diller, dinler ve etnik kökenlere sahip olsalar da ortak bir damak tadında buluşmuş ve günümüzün zengin Gaziantep Mutfak Kültürü’nün ortaya çıkmasında pay sahibi olmuşlardır. Nineden toruna bir miras titizliği ile öğretilen yemeklerin ve tatlıların yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazırlama ve pişirmede gösterilen beceri, yemeklerin yapımında kullanılan ve yemeklerde değişik tat ve lezzet veren baharatlar, salçalar, soslar ve karışımlar, Gaziantep yemeklerinin ve tatlılarının şöhrete kavuşmasına ve aranılan tat olmasına neden olmuştur. Gaziantep mutfağı Türk ve dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu sebeple, Gaziantep 2015 yılı Nisan ayında UNESCO yaratıcı şehirler sıralamasında Gastronomi ile 9. sırada seçilmiştir. Gaziantep’in UNESCO tarafından Gaziantep yemeklerinde tüm yemek pişirme teknikleri (haşlama, ızgara, tava, sote, kavurma, tencere yemeği, fırın yemekleri vb.) kullanılmaktadır. Gaziantep’in çok zengin olan yemek kültüründe 475 çeşide yakın yemek bulunmaktadır. Bunlardan 291 türü hâlihazırda tescil edilmiştir.

Gaziantep, coğrafi olarak eski uygarlıkların bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. Mezopotamya ile beraber eski medeniyetlerin hüküm sürdüğü bu bölgeden kalan pek çok lezzet, yemek ve kültür, Gaziantep’in bu zenginliğine sebep olmuştur. Yüzyıllar içerisinde Anadolu ile Arap coğrafyası arasında bir geçiş güzergâhında olması, ticaret kervanlarının konaklama alanlarının üzerinde olması da Gaziantep’e sürekli yeni ve farklı ürünlerin, yemek çeşitlerinin katılmasına sebep olmuştur. Bununla beraber, Gaziantep ve çevresinde Arap, Ermeni, Yahudi, Süryani, Kürt, Türkmen gibi, kültürlerin kattığı yeni yemek sentezleri de bu çeşitliliğin doğmasında önemli bir faktördür.

Gaziantep yemeklerindeki lezzetin sırrı, yalnız yemek pişirenlerin tecrübe ve becerisinden kaynaklanmamaktadır. Yörede doğal şartlarda üretilen bitkisel ve hayvansal ürünlerdeki yüksek aroma ve tadın da bu lezzette payı bulunmaktadır. Gaziantep mutfağı daha çok ete dayalı bir yemek kültürüne sahiptir. Gaziantep yöresinde daha çok koyun eti tüketilmektedir. Yemeklerde kullanılan baharatlar değişiktir. Örneğin; yoğurtlu yemeklerde aspir (haspir) veya nane, bazı yemek ve çorbalarda tarhın, ciğer kebabında kimyon, aşurede rezene, sütlaçta tarçın kullanılır.

Yemeklerin Kökeni

Pirpirim hakkında, her yerde bir ya da iki çeşit ekşi kullanılırken, Gaziantep mutfağında tam yedi çeşit ekşi bulundurulur ve yemeğine göre kullanılır. Limon, limon tuzu, koruk, koruk pekmezi, sumak tozu, sumak ekşisi, nar ekşisi. Örneğin: Bamyaya koruk, sarmaya erik, lahana ve pancar sarmasına nar ekşisi, sulu salataya sumak ekşisi kullanılır. Hem sağlık, hem tat, hem de iştah verici olan taze sarımsak birçok yemekte kullanılır, öyle ki sarımsak aşı, sarımsak kebabı ya da yarı yarıya katıldığı bakla tavası veya şiveydiz vardır. En yaygın sınıflandırmaya göre Gaziantep mutfağında 12 çeşit yemek türü bulunmaktadır. Her bir tür altında onlarca farklı yemek tarifi yer almaktadır.

Kimi yemekler toplumsal kültürün bir parçası olarak, şenlik, bayram veya pikniklerde topluca – imece usulü ile- hazırlanmaktadır. Kimileri ise yaygın olarak her yerde öğünün parçası olarak hazırlana bilmektedir. Kent mutfağında ki bu çeşitlilik kentte yayılan işletmelerin de farklı alanlarda uzmanlaşmasına neden olmuştur. Kimi restorantlar da sadece kebaplar bulunurken, kimisinde çorba ve kimisinde sadece tatlı servisi yapılabilmektedir.

Katmer, Beyran (soğuk kış günlerinde arada bir sabahları kahvaltı yerine), Kelle, çorba çeşitleri, dürüm çeşitleri, kaymak çeşitleri, börek çeşitleri, ciğer kebabı ve simit çeşitlerini, (hamur ve susamla yapılan) satan dükkanlar ise bu çeşitliliğin ve uzmanlığın somut göstergesidir.

Birbirinden lezzetli ve yeni tariflerimizi kaçırmamak için Youtube kanalımıza abone olun ► http://youtube.com/c/Pirpirimantep 

Gaziantep Yöresel Ürünlere Ulaşmak için Mağazamızı Ziyaret Edin? Pirpirim Dükkan

 

Turkish cuisine, with recipes from prying Gaziantep pirpirim internet was founded with the aim to familiarize with all the details. Pirpirim is the name of the plant known as purslane Gaziantep region. Pirpirim actually grows spontaneously in nature is purslane. Pirpirim spectators, it aims to promote the local Gaziantep cuisine.

YouTube channel► http://youtube.com/c/Pirpirimantep

https://www.gaziantepirpirim.com

http://www.facebook.com/gaziantepirpirim

http://www.instagram.com/antepirpirim

https://tr.pinterest.com/gaziantepirpirim

http://www.twitter.com/gaziantpirpirim