fbpx

Sarımsak Aşı Tarifi

6 Şubat 2020 31665 29.55K Yorum yapılmamış

Description

İçindekiler

SARIMSAK AŞI TARİFİ

Sarımsak aşı, kış mevsiminin sonlarına doğru tüketilen bir yemektir. Sarımsak da çok körpeyken Şiveydiz hazırlanır, biraz başlanıp dişleri oluşmaya başlayınca da sarımsak aşı hazırlanır.

Sarımsak aşı, kış mevsiminin sonlarına doğru tüketilen bir yemektir.  Gaziantep de çok bilinmesine rağmen Kilis yöresinde de benimsenmiştir. Sarımsak da çok körpeyken Şiveydiz hazırlanır, biraz başlanıp dişleri oluşmaya başlayınca da sarımsak aşı hazırlanır.

Çoğu kişi Şiveydiz ile sarımsak aşını birbirinden ayıramaz karıştırılır. Bilindiği gibi Şiveydiz Gaziantep kent mutfağını en çok temsil eden yemeklerden biridir. UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep’e özgü lezzetlerden Şiveydiz de coğrafi işaret tescili almıştır. Bugün tıp dünyasının tavsiye ettiği yemeklerden biridir. Bu sebeple her iki yemek de birbirinden farklıdır. Öyle ki Şiveydiz, taze soğan ve sarımsak ile birlikte hazırlanırken, sarımsak aşı sadece taze sarımsakla hazırlanır. Şiveydiz hazır olunca yüzüne kuru nane ile hazırlanan yağ verilir. Sarımsak aşına Haspir (Safran) ile hazırlanan yağ verilir.

Şiveydiz tarifine buradan ulaşabilirsiniz?? https://youtu.be/gXHTI836ikI

Gaziantep yöresinde Safran’a Haspir adı verilir. Gaziantep yöresinde sarımsak çok tüketilir. Özellikle hazırlanan sarımsak kebabının bile  yöresel Gaziantep mutfağında yeri vardır.

Sarımsak kebabı tarifine buradan ulaşabilirsiniz?? https://gaziantepirpirim.com/sarimsak-ve-yeni-dunya-kebabi-tarifi/

Sarımsak aşı, sarımsak, et suyu ve yoğurtla birlikte tam bir kış yemeği olup doğal antibiyotik kaynağıdır. Hem doyurucu hem de besleyicidir. Yanında sade bulgur pilavı ile tadı harika olur. Bu tarifimizde sizlere Gaziantep yöresine özgü Sarımsak aşı tarifini sizlere sunduk.

Sarımsak Aşı Tarifinde Kullanılan Malzemeler

500 Gram Kuşbaşı Et

1 Kilo Taze Sarımsak

1 Kilo Süzme Yoğurt

250 Gram Haşlanmış Nohut

1 Fincan Zeytinyağı

1 Adet Yumurta

1 Yemek Kaşığı Un

1 Çay Kaşığı Toz Karabiber

1 Tatlı Kaşığı Haspir (Safran)

Tuz

Sarımsak aşı, kış mevsiminin sonlarına doğru tüketilen bir yemektir. Yanında sade bulgur pilavı ile tadı harika olur.

Sarımsak Aşı Nasıl Hazırlanır?

 

 • Eti bir tencereye koyun. Bir miktar su ilave edin. Kısık ateş de pişirin. Arada kontrol edin ve kefini almayı ihmal etmeyin!
 • Sarımsağı soyun ve yaklaşık bir başparmağı uzunluğunda doğrayıp hazırlayın.
 • Et pişince, sarımsağı ilave edin. Sarımsaklar biraz solana kadar pişirin.
 • Yoğurdu küçük bir tencereye koyun. Un ve yumurta ilave edip iyice karıştırın. Sonra karışımı ocağa alın ve kısık ateşte karıştırmaya devam edin. Hafif kaynayınca ocaktan alın.
 • Bir blender yardımıyla iyice çırpın. Soğumaya bırakın.
 • Sarımsaklar pişince nohutu ilave edin. Soğumaya bırakın.
 • Yemeğin suyundan 2 kepçe kadar alın ve yoğurtlu karışıma ilave edip, karıştırın. Sonra karışımı yemeğe ilave edip, karıştırın. Yemeği hafif kaynatın.
 • Bir tavaya zeytinyağını koyun ve yüksek ateşte ısıtın. Haspir (Safran) ve karabiber ilave edin. Biraz kızdırın ve yemeğe ilave edin.

Yemeği sıcak tüketin. Yanında bulgur pilavı ile tüketebilirsiniz!

—————— ENGLISH ——————

SARIMSAK AŞI (ENGLISH)

Sarımsak aşı, sarımsak, et suyu ve yoğurtla birlikte tam bir kış yemeği olup doğal antibiyotik kaynağıdır. Hem doyurucu hem de besleyicidir

Materials

500 Gram Cubed Meat

1 Kilo Fresh garlic

1 Kilo Strained Yogurt

250 Gram Boiled Chickpeas

1 Cup of Olive Oil

1 Egg

1 Tablespoon Flour

1 Teaspoon Ground Black Pepper

1 Teaspoon Haspir (Saffron)

Salt

Preparation

 • Put the meat in a saucepan. Add some water. Cook a low heat. Check it every once in a while and don’t forget to take the sediment out!
 • Peel the garlic and chop it about one thumb long and prepare it.
 • When the meat is cooked, add the garlic. Cook the garlic until it is a little fade.
 • Put the yogurt in a small saucepan. Add flour and eggs and mix well. Then put the mixture on the stove and continue stirring over low heat. When it boils slightly, remove it from the stove.
 • Beat well using a blender. Leave to cool.
 • When the garlic is cooked, add the chickpeas. Leave to cool.
 • Take 2 scoops of food and add to the yogurt mix and mix. Then add the mixture to the dish and mix. Boil the food slightly.
 • Put olive oil in a pan and heat over high heat. Add Haspir (Saffron) and pepper. Wait a few seconds and add to the meal.

Eat the food hot. Together with the bulgur pilaf, this dish will be delicious!

Bon Appetit . . .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir