fbpx

Kendirli Kilisesi

Pirpirim 5 Ekim 2017 2357 Yorum yapılmamış

image

Kilisenin esas adı Fransistan Kilise ama biz katolik papazlar bellerine kendir bağlayıp,bir ucunu da sallandırdığı için kendirli demişiz.

Kilisenin ilk yapımı 1860 yılıdır. Gaziantepli Katolik Ermenilerin kilisenin inşasında maddi yönden zorlandıklarından Fransa Kralı III. Napolyon’dan, Fransız misyonerlerinden ve Katolik camiasından maddi destek alınarak yapılmıştır. Daha sonra kullanılmaz hale gelen kilisenin yeniden yapılması için geniş kapsamlı yardım kampanyası düzenlenmiştir. Eski kilise yıkılarak yerine 1898 yılında şimdiki kilisenin inşasına başlanmış, yapımı iki yıl sürmüş ve 1900 yılında büyük bir törenle açılışı yapılmıştır. Kilisenin planı Roma’daki Saint Fransua Kilisesi’nden örnek alınmıştır. Antep Harbi’nde Fransızlar tarafından kullanılmış.
Çınarlı Cami Türklerin ,Kilise Fransızların siperleri olarak en şiddetli çarpışmaların olduğu yerdir.Bu yüzden Çanakkale deki Arıburnu’ndan kaynaklı buraya da Arıburnu denilmiş.
Çan kulesi çansız olarak 1960’lara kadar mevcut iken bu tarihlerde kapatılarak üzerine yarım çatı yapılmıştır.Kiliseden sonra sinema,halk evi, öğretmen evi olarak kullanılmış.

Alıntı: Gaziantep (Aintap Data 5) Facebook Sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir